Haber

Diyarbakır’ın Fethinin 1384. yıl dönümü kutlandı

Diyarbakır’ın Fethinin 1384. yıl dönümü kutlandı

Diyarbakır’da “Fetih Yürüyüşü” yapıldı

DİYARBAKIR – Diyarbakır’ın Fethi’nin 1384. yıl dönümü münasebetiyle Fetih Camii’nden sahabe kabirlerinin bulunduğu tarihi Hz. Süleyman Mescidi’ne salavatlar ve meşaleler eşliğinde yürüyüş düzenlendi.

Diyarbakır’ın Fethi’nin 1384. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Dicle Üniversitesi yerleşkesindeki Fetih Camii’nden Hz. Süleyman Camii’ne yürüyüş düzenlendi. Fetihte şehit olan sahabilerin İçkale’deki Hz Süleyman Camii’ne kadar salavat ve tekbirlerle gerçekleştirilen yürüyüşte gençler bayraklar ve meşalelerle kortej oluşturdu. Yürüyüşün ardından Kuran-ı Kerim okundu ve şehit olan sahabeler için dualar edildi.

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali İhsan Su, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Recep Yalçınkaya, 8 Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Gürtaç, Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Gökhan Çiloğlu, Diyarbakır İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Mehmet Karakoç, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi, Sur Kaymakamı Asım Solak, siyasi parti, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Burada bir konuşma yapan Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Ali İhsan Su, fetihlerin İslam alemi için değerli olduğunu söyledi.

Su, “Bugün Diyarbakır ilimizin 1384. kuruluş yıl dönümünü coşkuyla kutluyoruz. Fetih bizim için çok önemli. Diyarbakır’ımız bir sahabe şehridir. 27 Mayıs 1384 yıl önce Hz. Diyarbakır İyaz bin Ganm komutasındaki yaklaşık 8 bin kişilik İslam ordusu, “Buraya ülkemizi fethetmek için geliyorlar. Bugün namaz kıldığımız Fetih Camii’nin olduğu yerde karargâhlarını kuruyorlar. 5 aylık kuşatmadan sonra Diyarbakır’ın fethini gerçekleştiriyorlar.”

Konuşmaların ardından Vali Su ve beraberindeki heyet programa katılanlara çorba ikram etti.

adalarhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu