Ekonomi

Dolar/TL’de yeni rekor denemesi

Dolar/TL kurundaki yukarı yönlü ivme devam ediyor.

Haftanın ikinci işlem gününde döviz kuru, Asya piyasalarındaki sığ süreçlerde 28,62 ile yeni rekor seviyesini test etti. Bankalararası piyasanın açılmasıyla döviz kuru 28,28 civarında istikrar kazandı. Döviz kurunda yılbaşından bu yana yüzde 51 oranında artış yaşandı.

Dolar/TL’de yukarı yönlü bir ivme yaşanırken, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’na yapacağı sunumda yapacağı açıklamalar yakından izlenecek.

Ayrıca TCMB’nin son uygulama talimatının tahvil ve mevduat faizlerine etkisi piyasalarda yakından izlenecek.

TCMB’nin talimatına göre, döviz kuru koruma desteği sağlanan hesaplar için TCMB’nin belirlediği şartlara göre farklılaştırılmak üzere yıllık yüzde 8 oranında ücret alınacağı belirtildi. Ayrıca belirlenen Türk lirası payına göre farklılaştırılmak üzere yıllık yüzde 3 oranında kurul payı uygulanacaktır. Yeni uygulamaya göre TL’ye geçiş oranının hedefi yüzde 100. altında Sermayesi yüzde 85’in altında olan bankalar ve iştirakler, yüzde 6’dan fazla komite ödemesi yapabilecek. Hedefi aşan bankalar için komite faizi sıfıra indirilebilecek. TL payı hedefi aşan bankalar için de kurul sıfıra indirilebilir.

Ekonomistler bu düzenlemelerin mevduat faizlerindeki artışı destekleyebileceği görüşünde.

Dolar/TL’de yeni bir rekor denemesi yapılırken gösterge tahvil faizi yüzde 34,46, risk primi ise 408 baz puanda.

kocasinanajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu