Ekonomi

FTX’in eski CEO’su Bankman-Fried, kendisine karşı açılan “dolandırıcılık” davasında suçlu bulundu

Jüri, Manhattan Federal Mahkemesi’nde bir aydır devam eden davada, FTX müşterilerinin 8 milyar dolardan fazla parasının kaybolduğu ve Bankman-Fried’ın bunu örtbas ederek FTX yatırımcılarını dolandırdığı iddiasıyla karara vardı.

Dört saatten fazla süren müzakerenin ardından jüri, eski CEO’yu aralarında elektronik dolandırıcılık, menkul kıymet dolandırıcılığı ve kara para aklamanın da bulunduğu 7 suçtan “suçlu” buldu.

Bankman-Fried’ın cezası Yargıç Lewis Kaplan tarafından daha sonraki bir tarihte belirlenecek.

FTX Kasım 2022’de iflas etti

Kripto para borsası FTX, Kasım 2022’de iflas etti ve şirketin CEO’su Sam Bankman-Fried’ın istifa ettiği açıklandı.

Bankman-Fried, Aralık ayında ABD’nin suç duyurusunda bulunmasının ardından Bahamalar’da gözaltına alınmıştı. 21 Aralık 2022’de ABD’ye teslim edilen Bankman-Fried’ın duruşmaya kadar 250 milyon dolar kefalet karşılığında serbest bırakılmasına karar verildi.

Kendisine yöneltilen “dolandırıcılık” suçlamalarını reddeden Bankman-Fried, hatalar yaptığını ancak asla para çalma niyetinde olmadığını iddia etti.

Bankman-Fried’ın kefaleti Ağustos ayında tanıkları etkilemeye çalıştığı gerekçesiyle iptal edilmiş ve eski CEO Brooklyn’deki bir hapishaneye gönderilmişti.

Eski CEO’ya açılan ceza davalarının ilki kapsamında komite seçimi 3 Ekim’de başladı. Davada ifade veren FTX’in Alameda Araştırma şirketinin eski CEO’su Caroline Ellison, FTX’in eski yöneticilerinden Nishad Singh ve kripto borsasının kurucu ortağı Gary Wang, dolandırıcılık suçlamalarını kabul etti.

Savcılarla işbirliği yapan söz konusu tanıklar, “müşteri fonlarının kötüye kullanılmasına” ilişkin kararları veren kişi olarak Bankman-Fried’ı işaret etti.

Savunma avukatları, Bankman-Fried’in suçunu kabul eden ve savcılarla işbirliği yapan üç eski meslektaşının, hafif cezalar alma umuduyla dillerini Bankman-Fried’ı suçlayacak şekilde uyarladıklarını söyledi.

Bankman-Fried mahkemedeki ifadesinde iyi niyetle hareket ettiğini savundu ve eylemlerinin FTX’in avukatlar tarafından hazırlanan politikalarına uygun olduğuna inandığını belirtti.

FTX’in önemli kararlarında avukatların yer aldığını anlatan Bankman-Fried, kredilerin de avukatlar tarafından yapılandırıldığını kaydetti. Bankman-Fried’ın avukatları da “kötü risk yönetiminin” bir hata olmadığını belirtti.

Savcılar kapanış açıklamalarında komiteden, iki milyar dolarlık şirket kuran MIT mezunu Bankman-Fried’ın “aslında hiçbir şey bilmediğine” inanmamasını istedi.

İkinci davanın gelecek yıl görülmesi planlanıyor

İkinci dava, Bankman-Fried’ın FTX’in Bahamalar’daki genel merkezinden ABD’ye iade edilmesinin ardından getirilen ek suçlamaları ele alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu